1. dubna 2024
Hej kámo, proč nepiješ? Birell bourá stereotypy v pití nealka

Pít, či nepít. To je, oč tu běží. Tahle volba by ale neměla být hamletovsky složitá. Každý dospělý člověk má právo se svobodně rozhodnout, zda se chce s přáteli pobavit při sklence něčeho ostřejšího, nebo si dát nealko. Birell v nové kampani říká „dost“ společenskému tlaku a ukazuje, že zábavu si lze užívat bez ohledu na to, co pijeme.

„Pivo, víno, nebo něco ostřejšího?“ I tak se kámoši zdraví hned ve dveřích. Člověk pak skoro nemá na výběr. A když už dá přednost vodě, limonádě nebo třeba Birellu, následuje salva otázek či nepříjemných komentářů: „Teda s tebou bude nuda! Co ti je? Seš nemocnej? Ty řídíš? Nedělej fóry a pij!“

Birell nelenil a vyrazil do terénu zkoumat, jaké reakce zažívají lidé, kteří v hospodě zvolí nealko pití. Výzkum ukázal, že se společenským tlakem k pití alkoholu se alespoň jednou setkala bezmála polovina respondentů, třetina dotazovaných tuto situaci zažila dokonce několikrát. Aby se lidé tomuto tlaku ubránili, vymýšlí si před přáteli společensky přijatelné lži, nebo snaží se rýpavé poznámky ignorovat. Někteří se tomu raději vyhnou tím, že do společnosti vůbec nevyrazí.  Podle výzkumu řekla nějakou nevinnou, ale kreativní lež svým přátelům třetina dospělých, když se rozhodli na párty či v hospodě nepít.

Mýtus o tom, že bez alkoholu nebude taková zábava, se pomalu ale jistě daří překonávat.  Více jak třetina těch, kteří se rozhodnou nepít alkohol, však stále slýchá poznámky o tom, že s nimi nebude legrace. Lidé si chtějí při setkání s přáteli, ať už na nějaké oslavě nebo víkendové grilovačce, hlavně odpočinout, popovídat si a pobavit se. Prostě si užít společný čas a neřešit, kdo pije alko a kdo nealko. Ťuknout si spolu můžeme stejně dobře pivem i Birellem. A právě to chceme za naši značku lidem v Čechách a na Slovensku komunikovat,“ říká Oliver Jáchymovský, Senior Brand Manager značky Birell CZ&SK.

Všichni jsme na jedné lodi

Že bez alkoholu bude nuda? Ale kdeže! Birell se nebojí výzev ani předsudků a chce, aby se všichni dospělí lidé cítili skvěle a užívali si společnost přátel nezávisle na tom, zda pijí alkohol, anebo ne. Koncept Všichni na jedné lodi”, který vyvinula agentura VCCP, má jediný cíl plavby – zahodit předsudky a stereotypy spojené s pitím nealkoholických nápojů. „Postoje společnosti k alkoholu se pozvolna mění. Naším cílem je udělat z Birellu symbol tolerance a podporovat v lidech otevřenou mysl. Pokud se někdo rozhodne dát si alko, je to ok, stejně jako je ok dát si nealko. Je to jen na nás a nemusíme přitom řešit, co na to ostatní,“ vysvětluje Henri de la Barre, Planning Director agentury VCCP, se kterou Birell spolupracuje od roku 2020.

Díky tomuto konceptu chce Birell podpořit kulturu, kde se dospělí lidé budou moci společně bavit – ať už pijí alko, nebo nealko. Pomáhají tomu i rozmanité produktové řady, ze kterých si vybere každý, ať už preferuje nealko pivo klasické, ochucené nebo se sníženým obsahem cukru.

Pojďme se rozhodovat hlavně podle sebe a nenechávejme se ovlivňovat. Zvedněme orosený půllitr a přiťukněme si všichni společně, bez ohledu na to, co v něm je. Všichni jsme totiž na jedné lodi.

Poznámky pro editory

  • Nová limitovaná edice ochucených radlerů je od druhé poloviny února 2023 k dostání v běžné síti prodejen v plechovkách o objemu 500 ml.
  • Značka Birell je nejprodávanějším nealko pivem v České republice a lídrem celé kategorie nealkoholických piv. Na českém trhu je už 30 let.
  • Birell je součástí portfolia největší české pivovarské společnosti Plzeňský Prazdroj. S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva.
  • Do portfolia značky patří Birell Světlý, Birell Polotmavý, Birell Za studena chmelený, Birell stylu IPA a ochucené varianty Birell Pomelo & Grep, Birell Limetka & Malina, Birell Polotmavý Citron, Birell Červený Pomeranč, Birell Citrón & Máta. V rámci limitované edice značka nabízí varianty Birell Višeň & Ostružina, Birell Mango & Citron, Birell Borůvka & Brusinka a Birell Mandarinka & Yuzu. Ze svého portfolia značka Birell vyřadila začátkem roku 2023 příchuť Hrozno a Birell Zelený ječmen.
  • Příkladem úspěchů v ČR jsou zlaté medaile ze soutěží České pivo roku 2016 (Birell Světlý), Zlatý pohár PIVEX 2017 (Birell Polotmavý) a Zlatý pohár PIVEX 2018 (Birell Světlý a Birell Pomelo)
  • V roce 2017 získal Birell Světlý zlatou medaili v prestižní britské soutěži The International BrewingAwards, považované za „pivní Oscary“